Grzechy pozycjonowania

Dynamicznie rozwijający się rynek reklamy internetowej stworzył nowe intratne stanowisko pracy – POZYCJONER. Pozycjonerów ostatnimi czasy namnożyło się i będzie ich coraz więcej. Ale jak to bywa w innych dziedzinach marketingu, dzielić się będą na typowe socjologiczne kategorie – dobrych i złych. Dobrych poznamy po referencjach i wynikach ich pracy, złych …. po ilości (zdecydowana większość 😉Pozycjonowanie SEO (bez względu na kolor) to wszelkie działania dążące do uzyskania jak najlepszych wyników wyszukiwania w popularnych wyszukiwarkach (czyli google :\ ) dla założonych fraz / zwrotów kluczowych. Mówiąc w skrócie im więcej wejść na stronę WWW zleceniodawcy – tym większe prawdopodobieństwo skorzystania z jego usług. Typowe działania SEO to:

 • KATALOGOWANIE ( dodawanie strony WWW do katalogów internetowych ),
 • publikowanie artykułów ( dodawani wpisów do popularnych PRECLI – serwisów WWW opartych najczęściej na przyjaznym i bardzo wydajnym skrypcie WordPress )
 • Reklama banerami lub wpisami na innych stronach WWW ( np. stronie z wynikami wyszukiwania )

Oprócz grupy katalogów mojego zaplecza SEO moderuję również kilkanaście ogólnodostępnych tematycznych (dotyczących wybranej kategorii działalności ) p.page – opartych właśnie na WordPresie. Muszę przyznać, że jest to w tej chwili jeden z najskuteczniejszych sposobów „białego” pozycjonowania, pod warunkiem zachowania żelaznych zasad unikalności wpisu i zgodności z założeniami danego serwisu (tematyka, poprawność merytoryczna itp. ) Siedzę w tym już dość długo i chciałbym się podzielić z Czytelnikami moimi obserwacjami dotyczącymi grzechów głównych autorów artykułów. Relacja ma charakter sprawozdania z dzisiejszego poranka i dotyczy niniejszego serwisu (moderowanego co tydzień).

Po zalogowaniu się ukazała mi się  tysięczna zgraja „oczekujących na przegląd”. Zdając sobie sprawę z faktu, że siedzę w „fuuloppenie” ( bez „wypiekacza” i „register plus” – wtyczek eliminujących automaty pseudopozycjonujące ), zaczynam od wyłowienia „nadpobudliwych autorów” – czyli adderów. Łatwo ich rozpoznać, gdyż nie spotkałem się z uczciwym publicystą, który miałby do przekazania światu 10 unikalnych artykułów o optyce / okulistyce* tygodniowo… (*taka jest tematyka serwisu ). Po 5 minutach do sprawdzenia pozostaje 130 artykułów. Przyznam, że mój największy problem to zawsze wyłowienie wpisów wartościowych i unikalnych. Sprawdzanie pod kątem zgodności trwa najczęściej 10 minut, publikacja i ewentualne podlinkowanie / dodanie grafiki / komentowanie najlepszych artykułów około pół godziny. Na deser w formie rozrywki zostawiam sobie wpisy POZYCJONERÓW reklamujące ich działalność. Ciekawe i unikalne przenoszę do serwisu o pozycjonowaniu, mimo faktu, że ich autor NIE PRZECZYTAŁ INFORMACJI O KRYTERIACH DODAWANIA WPISU DO KATALOGU (grzech pierwszy – nie czytamy regulaminu serwisu ). Szanuję uczciwą pracę i jestem w tych przypadkach tolerancyjny. Niestety ogromna większość wpisów to zwykłe ctrl+c ctrl+v (grzech drugi – kopiowane treści ). Często zdarzają się również „nadgorliwi” , próbujący wydusić z danego serwisu co się da (grzech trzeci – nadużywanie tagów), lub troszkę nadinterpretować regulamin (grzech czwarty – kategorie niezgodne z treścią artykułu). Natomiast osobną grupę stanowią zawodowi „linkarze”, promujący swoje katalogi lub artykuły w kontekście kompletnie odbiegającym od swojej działalności (grzech piąty – śmiecenie w serwisach / spam ). Osobiście takie praktyki mnie od zawsze wkurzają – no ale jeśli istnieją, to znaczy, że są w miarę skuteczne…Istnieje jeszcze kilka kategorii błędów „technicznych” (np. brak tytułu artykułu, brak linku, brak…treści :D), ale nie widzę sensu pisać o nich z powodów oczywistych.

Wnioski

Zdecydowana większość odwiedzających ten serwis  „firm” pozycjonujących „reklamuje” sama siebie w sposób nieudolny, czasami żałosny i wołający  o pomstę do nieba. Piszę ten artykuł na podstawie kilku tysięcy wpisów reklamujących usługi „super skutecznego SEO pozycjonowania”, które miałem ostatnio okazję sprawdzać / zatwierdzać / odrzucać itp. Trochę to śmieszne, trochę żałosne, dla mnie nieszkodliwe, ale dla ewentualnych klientów w/w firm może okazać się groźne w kontekście ewentualnej przyszłej współpracy. Apeluję więc o rozwagę w doborze SEO PR reprezentującego nasze interesy w sieci WWW. Internet to stale rosnąca siła przekazu informacji, zaistnienie w nim to dziś niemal obowiązek każdej firmy prowadzącej działalność i narażonej na konkurencję. Uważajmy więc na pseudoSEO. Więcej o doborze firmy SEO w artykule jaką firmę SEO wybrać ?

Witek Kozaczkiewicz

9 thoughts on “Grzechy pozycjonowania”

 1. Pozwolę sobie przytoczyć wpis reklamowy z mojego precla (z dzisiejszej sesji) To ilustruje jak działają programy typu : „…Całkowicie darmowy system mieszania tekstu dla artykułów pod PresselPages oraz wraz z wbudowanym ‚Synonimizatorem’ – obie funkcje można łączyć!

  ‚Synonimizator’ oparty na autorsko przygotowanej bazie 130 000 słów.
  Całość wykonana w duchu technologii AJAX – bez przeładowania strony…

  A oto cytat z mojego bloga:

  ||Spore pola powinny być zaopatrzone w takie maszyny rolnicze używane do zbiorów plonów. Główną taką maszyną jest kombajn. Jak przeważnie New Holland stworzyło serię TC5000 obejmującą z dużą dokładnością pięć modeli maszyn, wśród których, im większy numer modelu, tym większa moc silnika. Wydajność tych maszyn jest niesamowita, dlatego są one ulubieńcami rolników. W środku mamy głównie wielofunkcyjną dźwignię, którą operator steruje większością procedur pojazdu. Jest tak ważnym urządzeniem całego pojazdu, że umożliwia bardzo szybką reakcje na wszelkie zmienne warunki na obszarach, po których przyszło jej jeździć. Te maszyny rolnicze posiadają również zapewnienie zypełnej testom, co prócz wymienionej poprzednio dźwigni wspomaga także cała pozostała elektronika. Sama kabina jest bardzo wygodna i dość dźwiękoszczelna, choć i sam pojazd jest dość cichy, a wszelkie zmiany podłoża i drgania są świetnie amortyzowane. Silniki New Holland w kombajnach to głównie niesamowita moc, niskie koszty eksploatacji i stosunkowo niewielkie zużycie paliwa. Te maszyny rolnicze mają motory 4-cylindrowe, a spalanie jest de fakto filtrowane, więc i bezpieczniejsze dla środowiska. Linię tę promuje się jako jedną z tych, które zużywają niewiele paliwa, a w odniesieniu do poprzednich modeli wynosi ono około pięć% mniej. Dla skrzyni biegów nie istnieją skomplikowane uwarunkowania. Skoro jest to kombajn, to powinno się jeszcze wspomnieć, że posiada on dużą siłę omłotu i świetny separator, a przenoszenie za jego pomocą jest niesamowicie łatwe. Jeżeli już ktoś de fakto pomysłu nad zakupem takiego urządzenia, to z konieczności wynika przemyślenie tej propozycji.||

  koniec cytatu i bez komentarza !

 2. No to teraz mój dzisiejszy „nabytek” 😀

  …”Zwykł tektura – przelać by się zdołało, ze owe jakiś papier nikomu do niczego niecelowy. Teraz nic niezwyklej błędnego. Jak się albowiem ujawnia, zdoła ona odkryć użycie w bardzo wielu sferach. Ot, na przykład przy robieniu czegoś takiego jak palety tekturowe. Do czego takowe zdołają służyć? A owe nuże pono podług upodobań. Zapewne wolno spożywa wyeksploatować w bardzo różnorodnych obiektach. Egzystowań może na szopowie, może przy przeprowadzce. Poprawnie można na nich spolegliwie malować samych pewnymi obrazy – to zakładów papierniczych albo tożsamych instytucji, gdzie przebywa się praca zarówno samemu tektury jak oraz narzędzi, jakie można z niej przyrządzić. Potencjalnie można co nieco pogrzebać w internecie zaś poszukać niewieloma o tekturze. Przecież internet owe istna skarbnica erudycji – jak czegoś tam nie ma, owe ponoć nie ma owego w całokształcie.dla wybitniej uwolnionych artystów. Z czego wykonuje się takie gamy? Zapewne jak sama nazwa pokazuje – z tektury. Ale wszak pono istnieje wiele typów tektury. Istnień może jest taka wybitniej licha, którą korzysta się do wykonywanie więzień, ale jest egzystowań może oraz taka, która doskonale przekazuje się na kątowniki tekturowe. Z całą pewnością znacznie więcej do stwierdzenia w owej rzeczy mieliby pewnej pracownicy”…

 3. No to teraz ja i moja „perełka” z 6 08 2010 😛

  „Polacy jakby boją się głosów, nawet przenoszenia sprawy w walce o polskie rozporządzenia a biznesy. Często sprowadzone jest to tym że przejaw sprawiedliwości w polskim kraju działa jak działa, lub bardzo powoli. Jednakże wszelki prawnik warszawa ma charytatywne dochody, więc wielu młodych człecze wybiera na studiach uprawnienie.

  Przeczuwa się, że w przyszłości będzie coraz więcej prawników i coraz więcej materyj wnoszonych na wokandy głosów, sprawy z powództwa obywatelskiego czy myśli z rozmiaru pełnomocnictwa posady.

  Owe dobrze wróży dla prawników natomiast radców prawnych. Zatem fach radca prawny warszawa czy samymi adwokat warszawa owe wymarzony fach wielu człowiecze na studiach. Tym bardziej, iż w stolicy można dostać jeszcze większe zarobki przewlekajże w innych miastach w Polsce.

  W Polsce względnie tycio jednostki stosuje z posługi sądowych, czy chociażby posług takich jak porady prawne warszawa.

  Istotnie osoby prawne, lub jednostki i instytucje w szwungu swojej aktywności stosują z takich usług. Jeśliby głosimy tylko o podmiotach fizycznych to istnieje to bardzo ciasny procent człowiecze, jacy zasięgają sławy u prawnika Warszawa, a jeszcze rzadziej wypożyczają prawnika do zachowania krajowych rzeczy. „

 4. No to ja w odpowiedzi na Wasze PERŁY KONTEKSTOWE pozwole sobie kontynuować zabawę w ujawnianie „genialnych” wymyślunków w postaci niejakich SEO mieszaczy tekstowych ;D

  ….”Drugą firmą, która jest bardzo wybierana przez zapytane w ankiecie kobiety to producent ubranek dla dzieci o różnym przedziale wiekowym jakim jest producent Tup Tup. Na pytanie z jakiego powodu akurat ten producent, zapytane odpowiadają, iż nie odnalazły lepszych ubranek owej jakości, przy tak dobrej cenie. Są to ubranka tanie, bardzo ładne, z dobrych materiałów, oraz robione w naprawdę estetyczny sposób. Każde ubranko jest bardzo ładnie zapakowane. Wyglądają tak jak by każde ubranko zostało wykonywane z dużą dawką emocji, wszystko jest wykonywane starannie, mniejsze dodatki są szyte ręcznie, co nadaje im wyjątkowości – dodają. Zatem producent Tup tup, to jedna z najchętniej wybieranych marek, co potwierdzają wciąż rosnące co roku przychody, jak i rosnące zadowolenie wśród kupujących. W odpowiedziach udzielonych przez nasze ankietowane kobiety zawierają się również takie informacje jak chociażby to, że doceniają to, że wyroby owego producenta są łatwo dostępne w Internecie. Mogą je zakupić bezpośrednio od producenta, oraz dostawać rabaty dla stałych kontrahentów, co sprawia, że są one jeszcze bardziej zaprzyjaźnione w stosunku do tej marki”….

 5. Też mi się wydaje, że tak to jest. Pozdrawiam

 6. Tylko początek arta z mojego bloga 😀

  „Czarterujesz zamieszkiwanie… to masz kłopot. Niestety właściciele miejsc decydując się na czarter pospiesznie zmieniają swoje zdanie i sprzedają cecha. Lokator o tym zamiarze, a prędzej fakcie dowiaduje się jako ostatni (w tym samym dniu, a może dzień przed wizytuą kogoś z biura nieruchomości z możliwym klientem). To naturalnie dopiero zaczątek wizyt możliwych przyjezdnych.”

  nocomrnts;)

 7. Jakiś czastutaj zaglądam, wertuję teksty i postanowiłem za nie podziękować. Strona już długo jest w moich ulubionych stronach. Pozdrawiam!

Comments are closed.