Światło, kolor i wrażenia wzrokowe

Jak się wykrywa fale o różnych długościach.

Światło to fala, ale rzadko jego falowa struktura jest dla nas oczywista. Zjawiska interferencji (np opalizujące kolorowe plamki na powierzchni bańki mydlanej) nalezą do tych niewielu efektów wzajemnego oddziaływania na siebie fal świetlnych, które możemy obserwować na co dzień.  To co nazywamy światłem stanowi tylko niewielką część całego widma elektromagnetycznego. Jednak ta właśnie część interesuje nas najbardziej, gdyż na fale o takich właśnie długościach reagują nasze OCZY. Większość fal rejestrowanych przez nasze oko pochodzi pośrednio ze słońca. Światło słoneczne składa się z wielu fal o różnych długościach, ale różne substancje nabierają różnych barw w ten sposób, że wybiórczo pochłaniają i odbijają fale o różnych długościach. NP. niebo jest niebieskie gdyż barwa ta jest w dużo większym stopniu niż wszystkie inne.

bańka mydlana interferencja

Rozdzielenie światła w zjawisku interferencji.

Fale świetlne maja długość nieco mniejszą niż jedna tysięczna milimetra, jedna fala odbija się od dwóch powierzchni oddalonych od siebie o odległość porównywalną z tą długością fali i zachodzi zjawisko interferencji. Szczyty i doliny dwóch fal mogą się na siebie nałożyć wzmacniając się wzajemnie i dając jaskrawy refleks, a przesunięte względem siebie wygaszają się nie dając odbicia (wzmacnianie i wygaszanie interferencyjne).  Każda długość fali odpowiada jakiejś barwie – dlatego też niektóre fale wzmacniają się wzajemnie (np migoczące plamy oleju).

zjawisko tęczy

tęcza okrągła

Tajemnicza tęcza to nie tylko oznaka że burza  minęła. Powstaje ona w wyniku zdolności kropli deszczu do odbijania i załamywania światła. Krople odbijają i załamują promienie słoneczne rozszczepiając je na barwy składowe i wywołując tęczę. Znany nam półkulisty kształt tęczy łączący horyzonty dla pilota samolotu w powietrzu może okazać się pełnym kręgiem…

One thought on “Światło, kolor i wrażenia wzrokowe”

Comments are closed.