Zmysł zwroku i barwa

okoLudzkie oko ostro ogniskuje światło  , zmieniając kształt swojej soczewki [1]. Ilość wpuszczanego światła reguluje się przez otwieranie lub zamykanie źrenicy [2]. Zogniskowany obraz jest odwrócony [3] i tworzy się na siatkówce [4] , czyli tkance zawierającej dwa rodzaje komórek światłoczułych. Pręciki [5] są wrażliwe na słabe natężenie wchodzącego światła, ale nie dostarczają informacji o barwach. Czopki [6] dzielą się na 3 grupy,  z których jedna reaguje na światło czerwone, druga na światło zielone, a trzecia na niebieskie. Mózg dokonuje syntezy sygnałów wysyłanych przez te komórki i tworzy wyobrażenie pozostałych barw. Światło białe powoduje wysyłanie sygnałów przez czopki [6] wszystkich rodzajów, żółte – tylko przez te reagujące na światło czerwone i zielone.

—————–

W telewizji projekcyjnej wykorzystuje się to , w jaki sposób nasz wzrok postrzega kolory, i tworzy się w pełni kolorowe obrazy. Używa się przy tym jedynie światła czerwonego, zielonego i niebieskiego[D] . Kolory te zwane są ADDYTYWNYMI kolorami podstawowymi, gdyż przez ich właściwe połączenie można uzyskać dowolny odcień widma barw. Projektor zawiera 3 lampy emitujące wąskie wiązki światła, które są skupiane na ekranie za pomocą soczewek. Tam gdzie nałożą się na siebie wiązki czerwona i niebieska powstaje barwa purpurowoczerwona [1] . Połączenie niebieskiego i zielonego daje barwę turkusową, a połączenie czerwonego i zielonego daje żółty [2]. Obszary których nakładają się na siebie wszystkie 3 kolory , wydają się białe[2].

Kawałek czerwonego szkła [E] ma kolor, gdyż spośród wszystkich fal zawartych w świetle białym odbija lub przepuszcza tylko fale odpowiadające światłu czerwonemu, natomiast pochłania fale odpowiadające wszystkim innym kolorom. Farby drukarskie [1] pochłaniają tylko niewielkie części widma : turkus pochłania światło czerwone, ale odbija niebieskie i zielone, purpurowo czerwona pochłania światło zielone, natomiast odbija niebieskie i czerwone, a żółta pochłania niebieskie, odbija zaś czerwone i zielone. Tam więc , gdzie zmiesza się farbę turkusową i purpurowoczerwoną odbijane będzie wyłącznie światło niebieskie. Farba purpurowo-czerwona na żółtej sprawia wrażenie koloru czerwonego, a farba turkusowa na żółtej wygląda jak zielony. Mieszanina farb wszystkich 3 kolorów pochłania światło wszystkich barw i dlatego ma kolor czarny [2].